Dzisiaj słów parę (dosłownie) o poprawnym zapisywaniu dialogów. Wiele osób pisze je na czuja, nie znając w ogóle zasad. Jest to zresztą najczęściej popełniany przez Was, bloggerów, błąd.
Zacznijmy od zdania:
Pada śnieg.
Teraz możemy napisać, że słowa te wypowiedział dla przykładu ktoś z naszej rodziny:
Mama powiedziała, że pada śnieg.
Przypominam, że jest to mowa zależna – słowa mamy nie są przytaczane bezpośrednio, lecz narrator je przekształca. To samo można zapisać za pomocą mowy niezależnej:
– Pada śnieg – powiedziała mama. – Nadchodzi zima.
Dlaczego właśnie tak? Dlaczego po „śnieg” nie ma kropki, a „powiedziała” nie jest zapisane wielką literą? Otóż wszelkie czasowniki po drugim myślniku, mówiąc łopatologicznie, które dotyczą wypowiedzi danej osoby, na przykład: powiedział, zamyślił się, krzyknął i temu podobne, powinny być zapisywane małą literą. Jako że mają one związek z wypowiedzią, na samym jej końcu nie ma kropki.
– Pada śnieg. – Mama podeszła do okna, dostrzegając przykryte białym puchem czubki jodeł. – Nadchodzi zima.
Tutaj już kropka i wielka litera musiały się pojawić, gdyż to, że mama powiedziała, że pada śnieg i to, że podeszła do okna, nie ma ze sobą bezpośredniego związku.
– Pada śnieg – mama podeszła do okna – i wieje.
Tutaj dopełnienie o czynności mamy zostało wtrącone między jej wypowiedź, dlatego nie ma kropki po pierwszej części zdania, zaś słowa narratora są zapisane małą literą.
Mam nadzieję, że napisałam to wystarczająco jasno. W razie pytań proszę o komentarze, na pewno wyjaśnię.
O! I po przełożeniu tego na łopaty, nawet i ja załapię :D
OdpowiedzUsuńPoprawiłbym, ale przeczuwam, że z tym, co zdążyłem już napisać, niewiele zrobię (za dużo tego).
:D
Niegłupia stronka.
Pozdrawiam :3
Ważne, że można łatwo załapać, o! :D
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuńhaha... - teraz trzeba zacząć wdrażać to do tekstu. Właśnie siedzę nad LR - ściągnąłem sobie wszystkie rozdziały i prolog i obrabiam to w wordzie. Czujesz, że mam tego prawie 200 str... Masakra, tym bardziej, że to w sumie początek haha. Muszę ogarnąć prolog - przekształcić go, bo sam w sobie ma z 34 strony. Może jednak powołam się na ciebie jako betę, kiedyś haha - jeśli ciągle będziesz miała czas i chęci :)
Usuńsorry za górę - nie ten mail :D
Dialogi to częsty problem u blogerów, brawa za pomysł i objaśnienie. :)
OdpowiedzUsuńTo prawda, dlatego właśnie to wyjaśniłam na początku. ;)
UsuńBardzo dobry pomysł, będzie można się jeszcze douczyć :D
OdpowiedzUsuńDouczyć się można zawsze! :D
Usuń"Wielką literą" i "małą literą", a nie "z dużej/małej litery". ;)
OdpowiedzUsuńAle poradnik dobry, konkretny i krótki, co działa na jego korzyść. :)
Gdzieś kiedyś słyszałam, że to kwestia sporna, ale nawet nie wiem, na czym w końcu stanęło. :) Nie moja notka, nie będę ingerować.
UsuńFakt, kłóciłabym się, ale mogę poprawić. ;)
UsuńTo kwestia rusycyzmów - lubisz ich używać, używaj, nie nasza brożka przecież, ale nie jest to mile widziane w języku polskim. Mamy własny sposób na tego określenie i z własnego korzystajmy, a nie z naleciałości pozaborowej. To Twoja sprawa, jak będziesz się wyrażać, a co za tym idzie - jak inni będą Cię odbierać.
UsuńKwestią sporną tu jedynie może być różnica między "wielką literą" a "dużą literą" i tu rzeczywiście zależy to tylko i wyłącznie od piszącego. Jednak myślę, że nie to było celem komentarza Shreyi.
UsuńO, podrzucę jeszcze link, coby nie być gołosłownym, a rozjaśnia on obie wątpliwości: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4090.
UsuńWytłumaczone prosto i zwięźle - z pewnością każdy zrozumie. Bardzo przydatne. c:
OdpowiedzUsuńBardzo pomocne! Niby to proste i na logikę, ale takie rzeczy najbardziej się mieszają. Dzięki za wyjaśnienie, i mam jeszcze "kosmetyczne" pytanie, co by się upewnić. Zawsze dajemy akapit przed jakąś wypowiedzią, tak?:)
OdpowiedzUsuńPrzepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale miałam przerwę wakacyjną. ;)
UsuńTak, przed każdą wypowiedzią, zawsze.
Pozdrawiam!
Aż się wzdrygnęłam, kiedy zobaczyłam: "z dużej litery" i "z małej litery". Na miłość Boską, jesteś oceniającą i w dodatku piszącą poradniki, nie powinnaś popełniać błędów (zwłaszcza takich).
OdpowiedzUsuńMogłaś jeszcze dodać, że wypowiedzi zaczyna się od pauzy, a nie, jak robi to wiele osób, dywizu.
Pelargia :)
Ta kwestia została już poruszona w komentarzu wyżej. Każdy uczy się na błędach, swoich czy też czyichś. Przez całe życie. Mimo to dziękujemy za czujność i uwagę.
Usuń